• Blog - podnośniki, wózki widłowe

    Blog - podnośniki, wózki widłowe

    Koniecznie sprawdzaj na bieżąco naszego bloga

    Z myślą o Tobie stworzyliśmy firmowego bloga, na którym będziemy umieszczać porady dotyczące przede wszystkim życia codziennego, m.in. na temat podnośników. W kwestiach, które są najważniejsze dla każdego, my poradzimy Ci najlepiej.

  • Blog - podnośniki, wózki widłowe

Bezpieczne wychodzenie z podnośnika

Bezpieczne wychodzenie z podnośnika

Wielu pracowników, którzy mają do czynienia z podestami ruchomymi twierdzi, że wychodzenie np. z podnośnika koszowego jest zakazane. Wytyczne wielu producentów i ośrodków nauki faktycznie zabrania takich czynności, ale czy prawnie jest to uregulowane?

Tak jak wspomnieliśmy, producenci w swoich instrukcjach oraz regulaminach stanowczo zabraniają wychodzenia z podestu podnośnika i powrotu, jeśli ten jest uniesiony. Podobnie mówią również regulacje w Polsce, dotyczące dozoru technicznego oraz BHP, wzywające do użytkowania maszyny zgodnie z tym, co jest zawarte w instrukcji producenta.

Opuszczanie podnośnika - przepisy międzynarodowe 

Tak jak wspomnieliśmy, producenci w swoich instrukcjach oraz regulaminów stanowczo zabraniają wychodzenia i wchodzenia na podest podnośnika, jeśli ten jest uniesiony. Podobnie mówią również regulacje w Polsce, dotyczące dozoru technicznego oraz BHP, wzywające do użytkowania maszyny zgodnie z tym, co jest zawartej w instrukcji producenta.

Odmiennie jednak wyglądają przepisy międzynarodowe organizacji, które odpowiadają za bezpieczeństwo pracy na podestach ruchomych. W nich umożliwia się wchodzenie i wychodzenie z podnośnika z uniesionym koszem w szczególnych przypadkach. Czynności te muszą się jednak odbyć przy stosowaniu wszystkich możliwych środków zabezpieczeń.

Wszystkie podesty ruchome mają przede wszystkim za zadanie unosić osoby oraz narzędzia, czy materiały budowlane, aby wykonać określone zadanie na wysokości. Wejście i wyjście z podnośnika standardowo odbywa się zatem, jeśli maszyna jest złożona, w bezruchu, unieruchomiona, często całkowicie wyłączona. Każde odbiegnięcie od takiej normy zwiększa ryzyko komplikacji na wysokości, dlatego jest to zabronione. W praktyce wygląda to różnie.

Wychodzenie z podnośnika w wyjątkowych sytuacjach 

Są również sytuacje, kiedy opuszczenie podestu podnośnika może nie tylko ułatwić w danej chwili pracę, ale i poprawić komfort oraz bezpieczeństwo podczas zadania. Trzeba wówczas pamiętać o wszystkich wytycznych i zagrożeniach, aby jak najsprawniej można było przejść do kolejnego etapu pracy, już w pełni bezpiecznego.

Od 2015 roku istnieją również ogólne wskazówki oraz zalecenia, stworzone przez Międzynarodową Federację Producentów i Użytkowników Urządzeń Podnośnikowych (IPAF), dotyczące procesu wychodzenia z podnośnika na wysokości. Swoje zasady wprowadzili też eksperci ze Szwajcarii, Włoch oraz Niemiec, w ramach grupy DACHS.

Jak eksperci definiują możliwość wyjścia z podnośn...
Podnośniki w energetyce

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://energo.info.pl/

Chcesz się dowiedzieć więcej?

O firmie

Dla nas najważniejszy jest klient - to jeden z powodów, dlaczego stale poszerzamy naszą ofertę. Chcemy sprostać oczekiwaniom każdego interesanta. Mamy ogromne doświadczenie, ale to nie powstrzymuje nas przed ciągłym rozwijaniem się i doskonaleniem marki, którą stworzyliśmy.

Kontakt

Energo
+48 55 279 38 75
+48 693 722 010
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ul. Zbożowa 5a
ul. Sportowa 2
82-500 Kwidzyn

 

© Energo - Podnośniki Kwidzyn, Malbork, Tczew. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Studio113