• Blog - podnośniki, wózki widłowe

  Blog - podnośniki, wózki widłowe

  Koniecznie sprawdzaj na bieżąco naszego bloga

  Z myślą o Tobie stworzyliśmy firmowego bloga, na którym będziemy umieszczać porady dotyczące przede wszystkim życia codziennego, m.in. na temat podnośników. W kwestiach, które są najważniejsze dla każdego, my poradzimy Ci najlepiej.

 • Blog - podnośniki, wózki widłowe

Czy wychodzenie z kosza podestu ruchomego na wysokości jest zabronione?

Czy wychodzenie z kosza podestu ruchomego na wysokości jest zabronione?

Niegdyś praca na wysokości - niezależnie od rodzaju konstrukcji - nie była specjalnie kontrolowana z punktu widzenia prawnego, stąd też możliwość generowania niebezpiecznych sytuacji. Czy teraz wychodzenie na wysokościach z kosza podestu jest zabronione?

Wychodzenie z kosza podnośnika na górze

Producenci m.in. podnośników koszowych, czy ogólnie podestów ruchomych, w swoich zaleceniach zabraniają opuszczania kosza, kiedy ten jest w górze. Wchodzenie lub wychodzenie z kosza może być bowiem obarczone ryzykiem wypadku i zbiegiem nieszczęśliwych okoliczności.

Firmy budowlane, które używają podestów ruchomych przy pracach montażowo-budowlanych, staraj się w zaleceniach BHP przekazywać informację o zakazie wychylania się poza kosz, gdy ten funkcjonuje na wysokości. Jeśli jednak pracownik jest zmuszony wykonać taki ruch, to powinien mieć na sobie specjalny sprzęt ochronny, ograniczający ryzyko upadku. Do tego należy określić stabilne punkty możliwego kotwienia.

Producenci podnośników zabraniają opuszczania maszyny 

Mimo wszystko producenci podnośników koszowych zdecydowanie stoją w większości na stanowisku, które nie uwzględnia możliwości wyjścia poza kosz, a już w ogóle po tzw. poręczach ochronnych, mogących zwiększać niebezpieczeństwo. Obciążenie boku kosza może bowiem sprawić, że dojdzie do zwichrowania wysięgnika, albo zaburzenia stateczności podestu. Dynamiczne obciążenia potrafią również stworzyć problem natury hydraulicznej.

Z urzędniczego punktu widzenia, sprawa wygląda następująco - jeżeli producent zabrania wychodzenia z kosza, to tego zalecenia użytkownicy powinni się zastosować. Instrukcje eksploatacji maszyny należy szczegółowo brać pod uwagę.

Zasady to jedno, ale istnieje szereg sytuacji, wobec których nie sposób z podestu ruchomego skorzystać w stu procentach zgodnie z tym, jak wskazuje dokumentacja techniczna i ruchowa. Do wyjątków mogą bowiem należeć:
 • ewakuacja osób z balkonu podczas pożaru,
 • ewakuacja pracownika z suwnicy,
 • wejście na suwnicę podczas prac montażowych lub serwisowych,
 • usuwanie awarii na galerii podsuwnicowej,
 • prace dekarskie na dachu.
Z roku na rok standardy bezpieczeństwa są na coraz wyższym poziomie. Zawsze należy przestrzegać wszelkich zasad użytkowania, jednak istnieją odstępstwa od reguł, tak jak te wspomniane powyżej. Nie należy ich jednak nagminnie wykorzystywać, aby nie stwarzać ryzyka ewentualnego wypadku.
Podnośniki i ich wiek - czy to ma znaczenie?
Podnośnik w trudno dostępnym terenie? Co zrobić, ż...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://energo.info.pl/

Chcesz się dowiedzieć więcej?

O firmie

Dla nas najważniejszy jest klient - to jeden z powodów, dlaczego stale poszerzamy naszą ofertę. Chcemy sprostać oczekiwaniom każdego interesanta. Mamy ogromne doświadczenie, ale to nie powstrzymuje nas przed ciągłym rozwijaniem się i doskonaleniem marki, którą stworzyliśmy.

Kontakt

Energo
+48 55 279 38 75
+48 693 722 010
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ul. Zbożowa 5a
ul. Sportowa 2
82-500 Kwidzyn

 

© Energo - Podnośniki Kwidzyn, Malbork, Tczew. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Studio113