Do mycia elewacji budynków potrzebne jest rozstawienie rusztowania, bądź wynajęcie podnośnika. Jak wyczyścić ściany efektywnie?
Do sprzątania elewacji obiektów budowlanych służą zwykle maszyny z dźwignicą do wysokości 45 metrów, co umożliwia wykonywanie zaplanowanych czynności nawet na piętnastym piętrze danego budynku. W zależności od potrzeb, podnośniki mogą być także o mniejszym zasięgu, z wysokością roboczą 22 metrów i mniej.
Różne parametry podnośników
Warto mieć na uwadze fakt, że przy niższych zwyżkach zmianie ulegają również inne możliwości, powiązane z parametrami podnośnika, tj. ograniczeniu ulega poziom obszaru pracy, jaki można osiągnąć w jednej lokalizacji. Stąd też odwracając sytuację - im wyższy podnośnik, tym obszar do pracy jest większy, pozwalający z jednego miejsca sięgnąć np. fasady budynku, bez ingerencji w uruchamianie całego mechanizmu pojazdu. Może to mieć szczególne znaczenie przy ciasnych zabudowaniach, np. w centrach miast, gdzie potrzebne jest spore manewrowanie przy konkretnych elementach elewacji i części budowli. Przy mniejszych dźwignicach te możliwości nieco się kurczą. Uściślając - obszar roboczy to maksymalna wysokość i wysięg podnośnika koszowego.
Mycie elewacji a udźwig podnośnika
W charakterystyce podnośników zazwyczaj spogląda się na maksymalny udźwig. W przypadku mycia elewacji nie ma to aż takiego wielkiego znaczenia, ponieważ do czyszczenia powierzchni nie są potrzebne żadne ciężkie przedmioty, ani materiały budowlane, tylko ludzie z lekkimi środkami czystości i akcesoriami.
Jest jednak inny aspekt, dotyczący funkcjonowania podnośników. Te dzielą się również na elektryczne oraz spalinowe. W zależności od miejsca wykonywania prac, należy wybrać maszynę z odpowiednim rodzajem napędu, bowiem urządzenia spalinowe wykluczone są z użytkowania w zamkniętych pomieszczeniach, np. halach magazynowych itp. Urządzenia z elektrycznym napędem podnośnika można bez problemu używać w galeriach handlowych, magazynach, zakładach itp., natomiast "spalinówki" wyłącznie na terenie otwartym.