• Blog - podnośniki, wózki widłowe

    Blog - podnośniki, wózki widłowe

    Koniecznie sprawdzaj na bieżąco naszego bloga

    Z myślą o Tobie stworzyliśmy firmowego bloga, na którym będziemy umieszczać porady dotyczące przede wszystkim życia codziennego, m.in. na temat podnośników. W kwestiach, które są najważniejsze dla każdego, my poradzimy Ci najlepiej.

  • Blog - podnośniki, wózki widłowe

Jakie są zabezpieczenia przed wypadnięciem z podnośnika?

Zabezpieczenia w podnośniku

Praca na podnośniku koszowym musi uwzględniać wszystkie możliwe zabezpieczenia.

Podnośniki generalnie charakteryzują się szybkością oraz zwrotnością, co czyni je również niebezpiecznymi, jeśli nie będą zastosowane środki ochrony pracujących osób, jak w każdej pracy na wysokościach. Przestrzeganie wszystkich zasad uchroni przed przykrymi konsekwencjami, takimi jak urazy fizyczne po wypadnięciu z kosza podnośnika. Mechanizmy zabezpieczające nawet w najbardziej ekstremalnych przypadkach są w stanie zminimalizować skutki.

Podnośniki - jakie są zabezpieczenia?

Brak ostrożności w pracy na wysokościach bardzo szybko może przybrać negatywny obrót zdarzeń, dlatego zadaniem kilku zabezpieczeń ma być ochrona przed wypadkami pracowników i osób znajdujących się wokół. Mówimy tutaj przede wszystkim o wypadnięciu z kosza, z którego do powierzchni ziemi może dzielić bardzo wiele metrów. Osobisty środek zabezpieczający przed wypadnięciem (PBM) składa się z trzech głównych części:

  • integralna uprząż,
  • elementy łączące lub sprzęgające,
  • elementy kotwiczące.

Uprząż to pierwszy, podstawowy element w zakresie stosowania zabezpieczeń pracowników, który utrzyma ich na określonej wysokości po ewentualnym wypadnięciu. Uprzęże należy mieć na sobie zawsze, jeśli istnieje choć minimalnie ryzyko podczas wykonywania prac w podnośniku. Spore znaczenie ma również miejsce elementu łączącego, asystujące akcesoria, trwałość uprzęży lub innych elementów, reakcje na olej, czy smary itd. Trzeba zatem każdorazowo sprawdzić stan techniczny uprzęży i oczywiście zakładać go zgodnie z instrukcją.

Element kotwiczący to z kolei punkt tworzący łączenie z elementem sprzęgającym. Jednym z takich części może być pionowa bariera, która posłuży do zakotwiczenia i przytwierdzenia mechanizmów zabezpieczających.

Trzecią składową są natomiast elementy łączące, bądź łączniki, mogące złączyć uprząż z punktem kotwiczącym. Jednym z nich może być chociażby lina do amortyzowania wstrząsów. Jeśli któryś z powyższych, trzech elementów zabezpieczeń nie zostanie wdrożony, to pracownik na podnośniku koszowym nie będzie miał zagwarantowanej ochrony podczas wykonywanych zadań.

Kto może zdecydować się na wynajem podnośników?
Podesty ruchome - jakie są najczęstsze wypadki?

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://energo.info.pl/

Chcesz się dowiedzieć więcej?

O firmie

Dla nas najważniejszy jest klient - to jeden z powodów, dlaczego stale poszerzamy naszą ofertę. Chcemy sprostać oczekiwaniom każdego interesanta. Mamy ogromne doświadczenie, ale to nie powstrzymuje nas przed ciągłym rozwijaniem się i doskonaleniem marki, którą stworzyliśmy.

Kontakt

Energo
+48 55 279 38 75
+48 693 722 010
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ul. Zbożowa 5a
ul. Sportowa 2
82-500 Kwidzyn

 

© Energo - Podnośniki Kwidzyn, Malbork, Tczew. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Studio113