• Blog - podnośniki, wózki widłowe

    Blog - podnośniki, wózki widłowe

    Koniecznie sprawdzaj na bieżąco naszego bloga

    Z myślą o Tobie stworzyliśmy firmowego bloga, na którym będziemy umieszczać porady dotyczące przede wszystkim życia codziennego, m.in. na temat podnośników. W kwestiach, które są najważniejsze dla każdego, my poradzimy Ci najlepiej.

  • Blog - podnośniki, wózki widłowe

Podnośniki i ich wiek - czy to ma znaczenie?

Podnośniki i ich wiek - czy to ma znaczenie?

Każda maszyna - niezależnie od typu - ma swoją określoną żywotność. Czy dźwignice, w tym np. podnośniki koszowe, mogą zostać wycofane z użytku ze względu na swój wiek?

Sam wiek urządzenia generalnie nie powinien wskazywać na to, czy można je jeszcze wykorzystywać. Może być jednak wskazówką do kompletnego przeglądu technicznego (specjalnego), aby móc rzeczywiście ocenić wyeksploatowanie.

Eksploatacja podnośnika 

Od wielu lat w środowisku funkcjonuje pojęcie "trwałość eksploatacyjna maszyny". Zapisy o tym mówiące można było znaleźć już w latach dziewięćdziesiątych, w instrukcjach obsługi wszelkich dźwignic. Kiedy maszyn była użytkowana przez 10 lat, należało przeprowadzić średni remont, z kolei 25 lat eksploatacji oznaczało remont kapitalny. Wtedy na temat użytkowania i przeglądów technicznych m.in. podnośników, mówiły przepisy krajowe.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zaczęły funkcjonować dyrektywy maszynowe, ale ogólnie zbyt wiele w zasadach użytkowania się nie zmieniło. Każde urządzenie jest objęte tzw. resursem, czyli ściśle określoną trwałością do eksploatacji, biorąc pod uwagę intensywności używania oraz wiek maszyny. Nadal zatem trzeba stosować się do zaleceń, jakie są zawarte w instrukcjach producenta i po określonym czasie wykonywać przeglądy, konserwacje i remonty.

Na polski rynek przez ostatnich kilkadziesiąt lat pojawiło się wiele urządzeń używanych, o nieznanej podczas zakupu historii używania i prawdziwego stanu technicznego. Wiele nieprawidłowości można bowiem ukryć i nie wykazać, dlatego zazwyczaj dalsze ich eksploatowanie odbywa się w pełnym zakresie, ze świadomością sprawnego sprzętu. Przez lata nie zwracano również uwagi na konieczność regularnych kontroli technicznych, a same urzędy dozoru technicznego nie kontrolowały takich spraw.

Wymagany resurs 

Obowiązki związane z resursem weszły w życie 30 października 2018 roku, wraz z rozporządzeniem MPiT o warunkach technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego. Eksploatujący daną maszynę ma obowiązek kontrolowania resursu, a w przypadku osiągnięcia którejś z górnych granic, wykonać badanie techniczne i dokonać renowacji. Bo wykonaniu remontów, maszyna musi zostać skontrolowana przez dozór techniczny, w ramach badania nadzwyczajnego.

Trwałość podnośnika - kiedy badanie techniczne i renowacja? 

  • po 10 latach - w przypadku intensywnego użytkowania dwuzmianowego,
  • po 15 latach - średnia intensywność eksploatacji jednozmianowej,
  • po 25 latach - w przypadku lekkiej, jednozmianowej eksploatacji.
Parametry techniczne podnośników i innych zwyżek
Czy wychodzenie z kosza podestu ruchomego na wysok...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://energo.info.pl/

Chcesz się dowiedzieć więcej?

O firmie

Dla nas najważniejszy jest klient - to jeden z powodów, dlaczego stale poszerzamy naszą ofertę. Chcemy sprostać oczekiwaniom każdego interesanta. Mamy ogromne doświadczenie, ale to nie powstrzymuje nas przed ciągłym rozwijaniem się i doskonaleniem marki, którą stworzyliśmy.

Kontakt

Energo
+48 55 279 38 75
+48 693 722 010
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ul. Zbożowa 5a
ul. Sportowa 2
82-500 Kwidzyn

 

© Energo - Podnośniki Kwidzyn, Malbork, Tczew. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Studio113