• Blog - podnośniki, wózki widłowe

    Blog - podnośniki, wózki widłowe

    Koniecznie sprawdzaj na bieżąco naszego bloga

    Z myślą o Tobie stworzyliśmy firmowego bloga, na którym będziemy umieszczać porady dotyczące przede wszystkim życia codziennego, m.in. na temat podnośników. W kwestiach, które są najważniejsze dla każdego, my poradzimy Ci najlepiej.

  • Blog - podnośniki, wózki widłowe

Podnośniki w energetyce

Podnośniki w energetyce

Podnośniki są popularnymi maszynami, które znajdują swoje zastosowanie również w energetyce. Czy praca przy napowietrznych liniach energetycznych jest wówczas bezpieczna?

Każda z takich linii w większości przypadków jest umieszczona bardzo wysoko. One również co jakiś czas wymagają kontroli, konserwacji, albo naprawy. W związku z tymi pracownicy potrzebują specjalistycznych maszyn - żurawi terenowych oraz podestów ruchomych - podnośników. Wysokość nie jest wtedy jedynym czynnikiem, wobec którego należy zachować czujność. To także zagrożenia typowo związane z liniami napięcia.

Charakter takich prac jest jednak uwzględniony przy budowaniu specjalistycznych maszyn, bowiem działania opierają się zarówno przy liniach będących pod napięciem, w ich pobliżu, albo oczywiście przy wyłączeniu. Przy aktywnej elektryce działania zawsze są powiązane z ryzykiem, dlatego konieczne jest stosowanie się do wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz używanie odpowiednich narzędzi.

Podnośniki - praca pod napięciem 

Naprawy czy konserwacje nie zawsze mogą być prowadzone przy wyłączonej sieci energetycznej. W takim przypadku pomocne okazują się podnośniki koszowe izolowane, a więc specjalnie przystosowane maszyny, dzięki którym pracownicy uzyskają swobodny dostęp do lokalizacji będącej pod napięciem.

Inną ważną sprawą jest fakt, że pracować przy tym może wyłącznie specjalista w zakresie energetyki. Dotyczy to także operatorów żurawi oraz podnośników. Sama praca dzieli się też na dwa rodzaje - w bezpośrednim kontakcie oraz z odległości.

Praca z odległości polega na przebywaniu poza strefą czynności pod napięciem. W środku takiej przestrzeni można przebywać jedynie z użyciem środków ochronnych, a także nie należy posiadać sprzętu czy narzędzi, które nie są dostosowanie do pracy pod napięciem. Można w takich sytuacjach wykorzystać podnośnik nieizolowany, który nie zbliży się do niebezpiecznych elementów, na odległość mniejszą niż pół metra.

Jeśli chodzi o pracę w kontakcie, to pracownicy mają na sobie specjalny ubiór ochronny oraz narzędzia przystosowane do tego rodzaju czynności. Wówczas obowiązkowe jest użytkowanie wyłącznie podnośnika izolowanego (od działań sieci pod napięciem). Takie urządzenia mogą mieć wdrożony wysięgnik izolowany, albo w przypadku wysięgników teleskopowych - ramię izolowane. Parametry maszyn pozwalają na pracę przy napięciach od 1 kV do 800 kV.

Bezpieczne wychodzenie z podnośnika
Parametry techniczne podnośników i innych zwyżek

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://energo.info.pl/

Chcesz się dowiedzieć więcej?

O firmie

Dla nas najważniejszy jest klient - to jeden z powodów, dlaczego stale poszerzamy naszą ofertę. Chcemy sprostać oczekiwaniom każdego interesanta. Mamy ogromne doświadczenie, ale to nie powstrzymuje nas przed ciągłym rozwijaniem się i doskonaleniem marki, którą stworzyliśmy.

Kontakt

Energo
+48 55 279 38 75
+48 693 722 010
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ul. Zbożowa 5a
ul. Sportowa 2
82-500 Kwidzyn

 

© Energo - Podnośniki Kwidzyn, Malbork, Tczew. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Studio113