Każdy przynajmniej raz napotkał na ulicy np. na ciężarówkę z zamontowanym podnośnikiem, czy to przejeżdżającą, czy to w trakcie działania. Do czego może posłużyć samojezdny podnośnik koszowy?
Tego typu maszyny są kojarzone głównie z pracami elektryków podczas awarii, np. przy liniach wysokiego napięcia. Bez podnośników niemożliwie jest również chociażby usuwanie szkód po gwałtownych zjawiskach atmosferycznych - ulewach, wichurach, śnieżycach, czy trąbach powietrznych, które potrafią zniszczyć całą infrastrukturę, nie tylko elektryczną. Wówczas bez takiego sprzętu praca na wysokości raczej możliwa nie jest.
Podnośniki koszowe samojezdne
Z podnośników korzystają jednak nie tylko specjaliści od linii elektrycznych, w dodatku nie wyłącznie w formie montowanych na samochodach urządzeniach. Są również wcześniej wspomniane podnośniki koszowe samojezdne, które da się wykorzystać w różnego rodzaju zadaniach i odmiennych warunkach terenowych. Nie zmienia się jedno - wysokości, a także fakt dotarcia nawet do trudniejszych lokalizacji.
Ciężko sobie wyobrazić np. wielki pojazd ciężarowy z umiejscowionym podnośnikiem, który wjeżdża w wąskie uliczki sadu, aby poprzycinać drzewka. Właściciel niewielkiego, zwykłego ogrodu sam wykona tę czynność przy pomocy drabiny, jednak w przypadku sadowników jest to zwyczajnie niemożliwe. Optymalny jest zatem samojezdny podnośnik koszowy, wobec którego nie jest wymagany spory rozmiar wysięgnika do małych drzew, czyli tzw. parametry użytkowe. Czasowy wynajem takiego sprzętu pozwoli na wykonanie niezbędnej pielęgnacji swojego sadu.
Podnośniki zamiast rusztowań
Podobnie może być również w przypadku poprawy elewacji budynków, gdzie nie zawsze jest możliwe rozstawienie rusztowań, bo nie pozwala na to zagospodarowanie terenu (czyt. brak wolnego miejsca w bezpośrednim otoczeniu). Warto jeszcze uwzględnić inny aspekt - znacznie bezpieczniejszą pracę w podnośniku, aniżeli na rusztowaniu - często nie w pełni stabilnym. Także czas przemawia za automatycznym rozwiązaniem, ponieważ rozstawienie rusztowań trwa znaczenie dłużej, niż wjazd podnośnika i umiejscowienie na odpowiedniej wysokości wysięgnika z koszem.