• Blog - podnośniki, wózki widłowe

  Blog - podnośniki, wózki widłowe

  Koniecznie sprawdzaj na bieżąco naszego bloga

  Z myślą o Tobie stworzyliśmy firmowego bloga, na którym będziemy umieszczać porady dotyczące przede wszystkim życia codziennego, m.in. na temat podnośników. W kwestiach, które są najważniejsze dla każdego, my poradzimy Ci najlepiej.

 • Blog - podnośniki, wózki widłowe

Wynajem podnośnika i umieszczenie reklamy na zabytku. Czy to możliwe?

Wynajem podnośnika i umieszczenie reklamy na zabytku. Czy to możliwe?

Czy jest możliwość zamontowania banneru reklamowego na budynku określonym jako zabytek? Można to uczynić - włącznie z wykorzystaniem podnośnika koszowego - ale trzeba spełnić kilka warunków.

Oczywistym jest, że do pracy na wysokości konieczny jest sprzęt - np. wynajem podnośnika koszowego, ale na równi z tym stoi konieczność posiadania stosownych zezwoleń na montaż reklamy, jeśli ta ma się znaleźć na jakiejś ważnej, chronionej powierzchni.

Podnośnik koszowy i montaż reklamy za zgodą konserwatora 

W tym przypadku zgodę na ingerencję na budynku musi wydać wojewódzki konserwator zabytków. Zainteresowanym umieszczeniem reklamy, czy napisów może być zarówno osoba fizyczna, jak i podmioty czy firmy, mające tytuł prawny do użytkowania zabytku. Wynika to m.in. z prawa użytkowania wieczystego, czy też umowy najmu itp.

Wniosek z prośbą o zgodę należy złożyć w urzędzie ochrony zabytków, albo - jeśli jest taka możliwość - w lokalnych urzędach miasta, powiatu, czy gminy, w zależności od miejscowej organizacji struktur. Jakie informacje powinny się znaleźć we wniosku?

 • lokalizacja zabytku,
 • zakres działań związanych z montażem reklamy, w tym ewentualne uwzględnienie ingerencji w powierzchnie zabytku,
 • materiały, z jakich są wykonane materiały reklamowe (np. billboard), wymiary, kolory oraz rodzaj montażu (czyli również informacje o chęci użycia podnośnika koszowego),
 • termin i czas realizacji wszystkich czynności,
 • wyjaśnienie, z jakiego powodu reklama powinna pojawić się na budynku zabytkowym.

Tego typu wniosek wiąże się również z opłatą administracyjną w wysokości 82 złotych. Dodatkowo płatne jest również pełnomocnictwo. Należy pamiętać, że odrębnie potrzebne będzie tzw. pozwolenie na budowę, wynikając z ustawy o prawie budowlanym.

Warto zawsze sprawdzić, na jakim obszarze znajduje się dany budynek. Może się bowiem zdarzyć tak, że wybrany budynek nie jest zabytkiem, ale znajduje się w obszarze urbanistycznym, wpisanym do rejestru. Brak dokumentów oznaczać może wysoką grzywnę, bądź też karę ograniczenia wolności.

Czy podnośnik koszowy może tu odgrywać jakąś specjalną rolę? Oczywiście tak. Odpowiednio ustawiona maszyna niweluje ryzyko uszkodzenia budynku, którego nie można w żaden sposób naruszyć zwłaszcza, jeśli jest w rejestrze zabytków.

Montaż logo z pozycji podnośnika koszowego
Montaż reklam z użyciem podnośnika przy drodze pub...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://energo.info.pl/

Chcesz się dowiedzieć więcej?

O firmie

Dla nas najważniejszy jest klient - to jeden z powodów, dlaczego stale poszerzamy naszą ofertę. Chcemy sprostać oczekiwaniom każdego interesanta. Mamy ogromne doświadczenie, ale to nie powstrzymuje nas przed ciągłym rozwijaniem się i doskonaleniem marki, którą stworzyliśmy.

Kontakt

Energo
+48 55 279 38 75
+48 693 722 010
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ul. Zbożowa 5a
ul. Sportowa 2
82-500 Kwidzyn

 

© Energo - Podnośniki Kwidzyn, Malbork, Tczew. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Studio113