Przez Tomasz Warsiński dnia wtorek, 21 styczeń 2020
Kategoria: Podnośniki nożycowe

Jak działają podnośniki nożycowe?

Podnośniki nożycowe to jedne z najmocniejszych podestów, jakie są dostępne. Solidnie zbudowane maszyny sprawdzają się w różnego rodzajach prac, m.in. w przemyśle. Jak działa taki podnośnik?

Rodzaje podnośników nożycowych 

Głównym odnośnikiem grupującym te urządzenia, są podnośniki nożycowe pojedyncze oraz podnośniki nożycowe podwójne. Różnica polega na liczbie nożyc. Pierwsze z nich posiadają podesty z jedną parą nożyc i dwoma siłownikami, z kolei drugi rodzaj funkcjonuje z układem nożyc podwójnym i podobnie wspomaganym przez siłowniki. Jak można wywnioskować, mocniejszą konstrukcją są podnośniki z podwójnym układem nożyc, ponieważ wykazują się większą sztywnością i stabilnością.

To właśnie ta bardziej rozbudowana platforma jest częściej używana jako podnośnik recepcyjny, bowiem dzięki temu można osiągać większe wysokości, niż w przypadku pojedynczej maszyny, co przykłada się także na różnice przy udźwignięciu ciężaru.

Działanie zwyżek nożycowych nie należy do bardzo skomplikowanego procesu. Podestowe siłowniki mają możliwość być napędzane poprzez silnik spalinowy, akumulatory, ale też i baterie. Wszystko tak naprawdę zależy od danej sytuacji i miejsca pracy podnośnika. Istnieją również elektryczne rodzaje silników, jednak te są przeznaczone do działania w pomieszczeniach, bo nie wypuszczają do powietrza oparów. Brak negatywnych skutków nie zmusza zatem innych pracujących do opuszczenia tego terenu. Urządzenia z silnikami spalinowymi mają natomiast możliwości wytworzenia większej energii, potrzebnej zwłaszcza w terenach bardziej skomplikowanych. Wszystko kończy się zatem tym, że każdy rodzaj silnika produkuje moc do procesu rozkładania nożyc w podnośniku.

Podnośnik nożycowy do każdego terenu

Podnośniki nożycowe są na tyle uniwersalne, że odnajdują się w przeróżnych warunkach. Są często widziane m.in. w halach magazynowych np. w Kwidzynie, gdzie mogą obsługiwać sporych gabarytów towary. Do tego przydają się chociażby w pracach budowlanych, czy też na liniach produkcyjnych. Mechanizm ten jest pożądany przede wszystkim do unoszenia ciężkich materiałów, nawet ponad tonowych. Również samo działanie w koszach wysięgnikowych jest bezpieczne.