Przez Tomasz Warsiński dnia piątek, 22 maj 2020
Kategoria: Podnośniki

Podnośnik spalinowy - kiedy wybrać i jaki rodzaj?

W pracy na wysokościach często do pomocy używa się podnośnika. Jedną z grup są podnośniki spalinowe, które dzielą się jeszcze na kilka rodzajów.

Przed każdym działaniem warto zastanowić się, jaki podest będzie najbardziej optymalny do danej czynności. Szczegółowe określenie potrzeb pomoże zawęzić pole wyboru, uwzględniając również teren, na którym przyjdzie funkcjonować danej maszynie. To jedna z kluczowych kwestii.

Jaki podnośnik spalinowy wybrać? 

Jednym z rodzajów są podnośniki spalinowe nożycowe, których przeznaczeniem jest działanie wyłącznie na otwartym terenie, gdzie powietrze swobodnie się przemieszcza. Wszystko z powodu wydzielanych spalin i emitowanego hałasu. Zwyżki te charakteryzują się sporym udźwigiem oraz dość dużą platformą roboczą. Stabilność maszyny zapewniają specjalnie podpory boczne, które należy wysunąć i odpowiednio przymocować jeszcze przed rozpoczęciem niezbędnych prac na wysokości, np. podczas budowania hal produkcyjnych, hal logistycznych, budynków będących w przyszłości kompleksem centrum handlowego, czy też innych zabudowań.

Podnośnik spalinowy teleskopowo-przegubowy jest natomiast przeznaczony przede wszystkim do zadań w terenie niekoniecznie stabilnym. Ten rodzaj urządzenia odnajdzie się w warunkach z nawierzchnią nierówną i wyboistą. Jego wysięgi boczne umożliwiają szybsze realizowanie określonych czynności, z uwagi na ustawienie platformy w najdogodniejszej konfiguracji. Teleskopowo-przegubowa odmiana podnośnika spalinowego jest doceniania zwłaszcza w sytuacji robót powyżej 20 metrów wysokości.

Podnośnik spalinowy - zakup czy wynajem? 

Tak jak w przypadku innych maszyn podnośnikowych, tak i w tej grupie lepiej jest skorzystać z wynajęcia sprzętu, aniżeli jego kupna. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest bowiem czasowe wypożyczenie, w przypadku jeśli firma nie potrzebuje podnośnika codziennie, a jedynie do pojedynczych zleceń. Wybierając wynajem podnośników, nie trzeba pamiętać o ubezpieczeniach, konserwacji, czy serwisowania maszyny, bowiem ta kwestia stoi po stronie właściciela.